ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΜΑΙΟΥ 2018, Για μια ενεργή και αλληλέγγυα κοινότητα: Παρεμβάσεις κοινωνικής ενδυνάμωσης την εποχή της κρίσης

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΜΑΙΟΥ 2018,  Για μια ενεργή και αλληλέγγυα κοινότητα: Παρεμβάσεις κοινωνικής ενδυνάμωσης την εποχή της κρίσης

Η τάση για εξασθένιση των κοινωνικών δεσμών και η αποξένωση αποτελούν κύριο χαρακτηριστικό της εποχής μας, ιδιαίτερα στα αστικά κέντρα. Οι γειτονιές χάνουν σιγά-σιγά την ιστορία τους και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους αλλοιώνονται. Η γραφειοκρατία και το απρόσωπο κράτος δίνουν το μήνυμα ότι η φωνή μας δεν εισακούεται. Οι ενέργειές μας έχουν κατά κύριο λόγο την επιβίωση.

Επιπλέον, εδώ και δεκαετίες επικρατεί η βαθιά ριζωμένη πεποίθηση ότι οι ειδικοί θα λύσουν όλα τα προβλήματα της ζωής μας. Μια τέτοια πεποίθηση επαυξάνει την αίσθηση αλλοτρίωσης και την απώλεια της ικανότητας να ελέγχουμε τη ζωή μας, καθιστώντας μας παθητικούς δέκτες. Η αίσθηση του ανήκειν σε μια κοινότητα ατονεί και απομακρύνεται από την κοινή ιστορία και τους κοινούς στόχους μιας ομάδας ανθρώπων λειτουργώντας μόνο στο επίπεδο ενός γεωγραφικού προσδιορισμού και περιμένοντας λύσεις στα κοινοτικά προβλήματα από εξωτερικούς παράγοντες.

Σε αυτήν την ημερίδα ακαδημαϊκοί και επαγγελματίες που ασχολούνται με την κοινότητα μας δείχνουν έναν άλλον τρόπο σκέψης και προσέγγισης των κοινωνικών προβλημάτων.

Τα ερωτήματα που τίθενται είναι:

• Μπορούμε να αντιστρέψουμε την αίσθηση της κοινωνικής αποξένωσης και να αναβιώσουμε την έννοια της κοινότητας;
  • Μπορούμε να δώσουμε τη δυνατότητα στα άτομα της τοπικής κοινότητας να έχουν ενεργή συμμετοχή σε ζητήματα που αφορούν το μέλλον τους;
  • Με ποιους τρόπους μπορούμε να ενδυναμώσουμε μια κοινότητα;

Η ημερίδα θα λάβει χώρα το Σάββατο στις 5 Μαΐου, ώρα 10.30-15.30

στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου στο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης.

Η ημερίδα συνδιοργανώνεται από την Έδρα UNESCO Διαπολιτισμικής Πολιτικής για μία Δραστήρια και Αλληλέγγυα Ιθαγένεια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (υπεύθυνη η αναπληρώτρια καθηγήτρια κ. Δέσποινα Αναγνωστοπούλου), το Ινστιτούτο Ψυχολογίας και Υγείας, αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία (υπεύθυνη η κλινική ψυχολόγος κ. Τάνια Αναγνωστοπούλου) και την Αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής του Δήμου Θεσσαλονίκης (υπεύθυνος ο αντιδήμαρχος κ. Π. Λεκάκης).

Ομιλητές είναι:

• Σοφία Τριλίβα, Καθηγήτρια Κλινικής Ψυχολογίας, Τμήμα Ψυχολογίας, Πανεπιστήμιο Κρήτης
  • Ευγενία Γεωργάκα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Κλινικής Ψυχολογίας, Τμήμα Ψυχολογίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
  • Αναστασία Ζήση, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ψυχολογίας, Τμήμα Κοινωνιολογίας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου
  • Ιωάννα Παπαβασιλείου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
  • Τασούλα Βερβενιώτη, ιστορικός
  • Ανδρέας Τσούνης, Ψυχολόγος, Κέντρα Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Δήμου Θεσ/ν/ικης- Ο.ΚΑ.ΝΑ. ”ΣΕΙΡΙΟΣ”
  • Τάνια Αναγνωστοπούλου, Κλινική Ψυχολόγος, Ινστιτούτο Ψυχολογίας και Υγείας

και η ομάδα Κοινωνικής Δράσης του Ινστιτούτου Ψυχολογίας και Υγείας που αποτελείται από τις ψυχολόγους Στελλίνα Τσιαμυρτζή, Δανάη Παπαδοπούλου και Μελίνα Παπαδημητροπούλου

Οι θεματικές ενότητες έχουν τους παρακάτω τίτλους:

• Η πρόκληση της Κοινοτικής Ψυχολογίας: Μια νέα οπτική στην κοινωνική ενδυνάμωση
  • Κοινωνική δικτύωση στην κοινοτική φροντίδα ψυχικής υγείας
  • Επιλεκτικές παρεμβάσεις κοινωνικής ενδυνάμωσης
  • Οι όψεις και οι σημασίες της κοινότητας στη σύγχρονη Ελλάδα

Το νέο πρόγραμμα είναι εδώ

Η είσοδος είναι ελεύθερη και θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Μπορείτε να δείτε το booklet με τις περιλήψεις των εισηγήσεων και τα βιογραφικά των ομιλητών και πληροφορίες για τους συνδιοργανωτές εδώ

Προεγγραφή επιθυμητή- unescochair@uom.gr

Δεν βρέθηκαν πεδία.