Σεμινάριο Έδρας Ουνέσκο “Ρατσισμός και Ξενοφοβία – Διεθνές, Ευρωπαϊκό και Ελληνικό Πλαίσιο”

Η  Έδρα UNESCO Διαπολιτισμικής Πολιτικής για μία Δραστήρια και Αλληλέγγυα Ιθαγένεια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας διοργανώνει εκπαιδευτικό σεμινάριο 20 ωρών με θέμα «Ρατσισμός και Ξενοφοβία – Διεθνές, Ευρωπαϊκό και Ελληνικό Πλαίσιο» που θα διεξαχθεί στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στις 27-29 Μαΐου 2017 και συγκεκριμένα Σάββατο απόγευμα 16.00-21.30 στο αμφιθέατρο 11, Κυριακή 10.30-17.30 στο αμφιθέατρο 14 και Δευτέρα απόγευμα 16.00 – 21.30 στην αίθουσα συνεδρίων.

Το κόστος συμμετοχής είναι 40 ευρώ και ειδικά για τους φοιτητές 30 ευρώ. Το ποσόν θα καταβληθεί επί τόπου και θα κοπεί απόδειξη από την Εταιρία Αξιοποίησης της Περιουσίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας που έχει αναλάβει τη διαχείριση του σεμιναρίου. Θα δοθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης από την Έδρα Ουνέσκο.

Θα συζητηθούν οι παρακάτω ενότητες με κύρια ομιλήτρια την κ. Δέσποινα Αναγνωστοπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Μακεδονίας και Ακαδημαϊκή Συντονίστρια της Έδρας UNESCO Διαπολιτισμικής Πολιτικής, και συγκεκριμένα:

Α. Το πλαίσιο προστασίας κατά του ρατσισμού στο σύστημα του ΟΗΕ

1. Τα Διεθνή Σύμφωνα (1966) του ΟΗΕ

–     Διατάξεις κατά του ρατσισμού

–     Οι Μηχανισμοί προστασίας – Επιτροπές των Συμφώνων

–     Οι εκθέσεις των συμβαλλομένων κρατών και οι ατομικές αναφορές

–     Ειδικά για την Ελλάδα – προβλήματα και καλές πρακτικές από άλλα συμβαλλόμενα κράτη

1. Η Διεθνής Σύμβαση του ΟΗΕ για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων (CERD)

–     Οι διατάξεις της Σύμβασης

–     Η Επιτροπή CERD

–     Γενικά Σχόλια

–     Ατομικές αναφορές

–     Εκθέσεις των συμβαλλομένων κρατών

–     Υφιστάμενα προβλήματα και καλές πρακτικές συμβαλλομένων κρατών

Β. Συμβούλιο της Ευρώπης

1. Ευρωπαϊκή Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου

– Εισαγωγή στον μηχανισμό προστασίας ΕΣΔΑ – Καταδίκες της Ελλάδας για ρατσισμό

– Θρησκευτική ελευθερία

– Ελευθερία έκφρασης και ρητορική μίσους

1. Ευρωπαϊκή Επιτροπή κατά του Ρατσισμού και της Ξενοφοβίας (ECRI)

Γ. Ευρωπαϊκή Ένωση

–     Απαγόρευση διακρίσεων λόγω ιθαγένειας – Η ελεύθερη κυκλοφορία εργαζομένων

–     Απαγόρευση διακρίσεων λόγω θρησκείας, αναπηρίας, σεξουαλικού              προσανατολισμού

–     Οι νέες διατάξεις των Συνθηκών της ΕΕ

–     Παραδείγματα από τη νομολογία του Δικαστηρίου της ΕΕ

Δ. Η καταπολέμηση ρατσισμού στο ελληνικό πλαίσιο

–     Ο νέος αντιρατσιστικός νόμος 4443/2016

–      Η νέα ευρύτερη έννοια του ρατσισμού

–     Ποινικοποίηση του ρατσισμού και της ξενοφοβίας: Οι νέες διατάξεις του Ποινικού Κώδικα

–     Ελληνικές υποθέσεις στα ελληνικά δικαστήρια

Ε. Εκπαίδευση, μειονότητες και ρατσισμός – Διαπολιτισμικός Διάλογος

Προσκεκλημένοι ομιλητές είναι:

Καθηγητής Κωνσταντίνος Τσιτσελίκης, ΒΣΑΣ/ΠΑΜΑΚ: Προστασία μειονοτήτων και ρατσισμός

Νικόλαος Ζάικος, Αναπληρωτής Καθηγητής, ΒΣΑΣ/Πανεπιστήμιο Μακεδονίας: Αντισημιτισμός, Ολοκαύτωμα και Αναθεωρητισμός

Δρ. Νικόλαος Γαϊτενίδης, Επιστημονικός Συνεργάτης της  Έδρας Ουνέσκο: Ευρωπαϊκή Ένωση και αντιρατσιστική ταυτότητα – Θρησκευτική ελευθερία

Χρυσοθέα Μπασιά, Υποψήφια διδάκτωρ, Ελευθερία έκφρασης και ρητορική μίσους

Θεοφανώ Μαντζάρη, Υποψήφια διδάκτωρ, Τα αποτελέσματα του ρατσισμού και της ξενοφοβίας: Εξτρεμισμός και Τρομοκρατία στην Ευρωπαϊκή Ένωση

Άγγελος Χατζηνικολάου, Δάσκαλος στον Δενδροπόταμο: Εκπαίδευση των Ρομά

Στο σεμινάριο θα γίνουν παρεμβάσεις ασκουμένων της Έδρας UNESCO που θα αναλύσουν τις εκθέσεις των συμβαλλομένων κρατών και τις ατομικές αναφορές ενώπιον των Επιτροπών του ΟΗΕ για τους Ρομά, τους αυτόχθονες πληθυσμούς, τις θρησκευτικές διακρίσεις και τη ρητορική μίσους. Ειδικότερα:

Επιτροπή Διεθνούς Συμφώνου για τα Οικονομικά, Κοινωνικά και Πολιτιστικά Δικαιώματα: Ελευθερία Παπαδοπούλου και Εύα Καζακλή.

Εκθέσεις της Επιτροπής CERD στον κόσμο:  ΗΠΑ, τον Καναδά, την Κούβα, την Ινδία,  Ρωσία, Σαουδική Αραβία, Ισραήλ από τους Ειρήνη-Αγάπη Γουνοπούλου, Κυριάκος Λευκόπουλος, Ειρήνη Κούσα, Χριστιάννα Βρουβάκη, Νικολέτα Γκονέζου, Ευγενία Τόρο.

Ρατσισμός στην Ευρώπη – Eκθέσεις της Επιτροπής CERD για τα συμβαλλόμενα κράτη στην Ευρώπη: Ελλάδα, Βέλγιο, Γαλλία, Ιταλία, Γερμανία, Ισπανία, Σουηδία, Φινλανδία, Δανία, Νορβηγία, Πολωνία, Ελβετία, Λιθουανία, Ρουμανία, Αλβανία, Τουρκία, Κροατία και Σερβία από τους:  Δέσποινα Δόντσιου, Ελευθερία Παπαδοπούλου, Βασιλική Μπάκα, Στέλλα Γκαβέζου, Νικολέτα Γκονέζου, Αγνή Λούκα, Χριστιάννα Βρουβάκη, Πατρίτσια  Τέκου, Ευγενία Τόρο, Άγγελο Ξουνχιά και Γεωργία Μωϋσάκη.

Ατομικές αναφορές στην Επιτροπή CERD για τη ρητορική μίσους από τη Ζωή Καρφή

Ρητορική μίσους και Eυρωπαϊκή Επιτροπή κατά του Ρατσισμού και της μη Ανοχής (ΕCRI) του Συμβουλίου της Ευρώπης από τον Βασίλη Κουφίδη.

Το τελικό πρόγραμμα του Σεμιναρίου μπορείτε να το δείτε εδώ τελικοSEMINARIO-UNESCO28.5.17

Περισσότερες πληροφορίες στην ηλεκτρονική διεύθυνση danag@uom.gr ή στο τηλέφωνο 2310 891 442.

Εγγραφές γίνονται και επί τόπου. Συμπληρώστε την αίτηση συμμετοχής για να εξασφαλίσετε την προτεραιότητά σας στις εγγραφές

AIΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δεν βρέθηκαν πεδία.