«Η Τέχνη αποτυπώνει τον Μετανάστη/Πρόσφυγα» 4 Απριλίου 2017, ώρα 4μμ.

Οι Πρυτανικές Αρχές του Πανεπιστημίου Μακεδονίας,
το Διοικητικό Συμβούλιο του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος
και η Έδρα UNESCO του Πανεπιστημίου Μακεδονίας,
συνδιοργανώνουν ενημερωτική εκδήλωση-ομιλία με θέμα: «Η Τέχνη αποτυπώνει τον Μετανάστη/Πρόσφυγα»,
με τη συμμετοχή των πρωταγωνιστών και του σκηνοθέτη από το θεατρικό του ΚΘΒΕ «Το αγόρι με την βαλίτσα»
του Μάικ Κένι.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 4 Απριλίου 2017 και ώρα 4μ.μ. στην Αίθουσα Συνεδρίων
του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (1ος όροφος). Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα εδώ ARTISIMIGRATING fin

Σύντομη περιγραφή του θεατρικού
Ένα έργο που απευθύνεται σε παιδιά και ενήλικες, με το οποίο ο πολυβραβευμένος βρετανός θεατρικός συγγραφέας Μάικ Κένι αγγίζει ένα εξαιρετικά επίκαιρο θέμα, σε μια παράσταση που έχει στόχο να ευαισθητοποιήσει όλους μας σχετικά με το μεγάλο πρόβλημα της προσφυγιάς και της αναγκαστικής και βίαιης μετανάστευσης. Μία παράσταση χειροποίητη, χωρίς εντυπωσιακά σκηνικά και κοστούμια, στηριγμένη στα βασικά υλικά του θεάτρου: το παιχνίδι, τη μεταμόρφωση, τα αληθινά αισθήματα, τον αυτοσχεδιασμό, τη φαντασία, την επικοινωνία των ηθοποιών με το κοινό.
Στο πλαίσιο της παραπάνω εκδήλωσης θα συμπεριληφθεί έκθεση ζωγραφικής με θέμα πρόσφυγες της Zosan Hamo.

Η Zozan Hamo είναι ζωγράφος, πρόσφυγας από το Χαλέπι της Συρίας που ζει στη Θεσσαλονίκη με τα 4 παιδιά της. Όπως λέει, πρόκειται να ζητήσει άσυλο στη χώρα μας και να μείνει εδώ. Τα έργα της παρουσιάζουν γλαφυρά την περιπέτεια που έζησε, και ζει ακόμη, αυτή και τα παιδιά της. Η παρουσία τριών στοιχείων (γυναίκα, πόνος και ελπίδα) είναι έντονη και διαπλέκονται με έναν πολύ ενδιαφέροντα τρόπο στο σύνολο του έργου της.

Έργα της Ζωγράφου μπορείτε να δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: