ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ 25 ΩΡΩΝ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΗΣ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ ΜΙΣΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΏΠΗ ΓΙΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για παρακολούθηση σεμιναρίου

Το Κέντρο Διεθνούς και Ευρωπαϊκού Οικονομικού Δικαίου, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Frederick της Κύπρου και την Έδρα UNESCO του Πανεπιστημίου Μακεδονίας «Διαπολιτισμικής Πολιτικής για μία δραστήρια και αλληλέγγυα ιθαγένεια» στο πλαίσιο της Δράσης «Εκπαίδευση  για έναν Ευρωπαϊκό Χώρο Δικαιοσύνης» του προγράμματος JUSTICE της Ευρωπαϊκής Ένωσης διοργανώνει  σεμινάριο με θέμα:

Η καταπολέμηση της ρητορικής μίσους και των εγκλημάτων μίσους στην Ευρώπη

που θα διεξαχθεί από την Δευτέρα 18 έως και την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου (απόγευμα) στο Αμφιθέατρο «Δημήτριος Ευρυγένης», στις εγκαταστάσεις του ΚΔΕΟΔ.

Το σεμινάριο είναι συνολικής διάρκειας 25 ωρών και συνδυάζει θεωρητική κατάρτιση και πρακτική εφαρμογή σε workshop.

Στο σεμινάριο μπορούν να συμμετάσχουν 40 δικηγόροι, ασκούμενοι δικηγόροι και δικαστές.

Διδάσκουν (με τη σειρά των εισηγήσεων)

Λίνα Παπαδοπούλου,  Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Τμήματος Νομικής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Ακαδημαϊκή Συντονίστρια Κέντρου Αριστείας Jean Monnet

Δέσποινα Αναγνωστοπούλου,  Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Ακαδημαϊκή Συντονίστρια Κέντρου Αριστείας Jean Monnet, Διευθύντρια Έδρας UNESCO, Διδάσκουσα στην Εθνική Σχολή Δικαστικών Λειτουργών

Ασημίνα Γκοντόλια, Τμηματάρχης Τμήμα Αντιμετώπισης Ρατσιστικής Βίας της Διεύθυνσης Ασφαλείας Θεσσαλονίκης

Πέτρος Αλικάκος, Δ.Ν., Πρόεδρος Πρωτοδικών,  Εκπρόσωπος της Εθνικής Σχολής Δικαστικών Λειτουργών στο Ευρωπαϊκό Δίκτυο Δικαστικής Εκπαίδευσης (EJTN)

Αθηνά Γιαννακούλα, Δ.Ν., Επιστημονική Συνεργάτις Νομικής Σχολής Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, Διδάσκουσα στην Εθνική Σχολή Δικαστικών Λειτουργών, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Δρ. Κωνσταντίνος Κουρούπης, Νομικός,  Λέκτορας Τμήματος Νομικής Πανεπιστημίου  Frederick, Κύπρος

Ανδρέας Πασχαλίδης, πρώην Δικαστής Ανωτάτου Δικαστηρίου Κύπρου, μέλος ECRI, ειδικό διδακτικό προσωπικό Τμήματος Νομικής Πανεπιστημίου Frederick, Κύπρος

Ξενής Ξενοφώντος, Επαρχιακός Δικαστής

Λένα Ζερβογιάννη, Επίκουρη καθηγήτρια Τμήματος Νομικής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Στέργιος Κοφίνης, Δ.Ν.,  Πρωτοδίκης Δ.Δ., Μέλος Αρχής Προσφυγών

Ροδόλφος Μορώνης, Αντιπρόεδρος ΕΣΡ

Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν, παρακαλούνται να στείλουν e-mail στη διεύθυνση programs@cieel.gr, αναγράφοντας: α) Όνομα και επώνυμο, γ) ιδιότητα, δ) τηλέφωνο επικοινωνίας και email, ε) τόπο διαμονής, το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 11.00 π.μ.. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία, μπορείτε να επικοινωνήσετε στο τηλέφωνο 2310486943 και στο email: programs@cieel.gr και στο kdeod@cieel.gr. Επισυνάπτεται το πρόγραμμα.

Seminario - Agenda Final-page-002